Temizlik; insanların yaşam alanlarında olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Kişisel temizliğin yanı sıra insanlar bulunduğu ortamın temiz ve hijyenik olması için özellikle ciddi zaman ve emek harcamaktadırlar. Çünkü ister ev olsun ister ofis her açıdan temiz bir ortamda bulunmak insanların kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Özellikle birçok kişinin bir arada bulunduğu iş yeri ve ofis ortamlarında temizlik daha da önemli bir yer tutmaktadır. Bulaşıcı hastalıkların yayılma gibi pek çok riski de barındırdığı için ofis ve işyeri gibi kalabalık grupların bulunduğu ortamların temizliklerinin düzenli olarak yapılması, aksatılmaması sağlık açısından da çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı yaşamın anahtarının temizlik olduğu unutulmamalıdır.

Ofis ve işyeri gibi alanların temiz ve ferah olması, mis gibi kokması dışarıdan gelen müşteriler için de çok önemli bir izlenim oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar mağazalara alışveriş için gelen müşterilerin mağazada kalma süreleri üzerinde mağazanın temizliği, düzeni ve güzel kokması gibi faktörlerin çok etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bu açıdan bakıldığında iş yeri ve ofis temizliğine dikkat edilmesinin şirketlerin markalarına yapacağı en büyük yatırım olduğu sonucu da ortaya çıkmaktadır.

Temiz, düzenli ve hijyenik bir ofis ya da işyeri sadece müşteriler açısından değil çalışanlar için de çok önemlidir. Zira mis gibi kokan, düzenli ve temizliği en ince ayrıntısına kadar yapılmış işyeri ya da ofislerde çalışmak çalışanların verimliliğini ve performansını da olumlu anlamda etkilemektedir. Kendini işyerinde iyi hisseden çalışan kişiler hem kendi aralarında ekip olarak daha özverili çalışacak hem de müşteri ile ilişkilerinde daha nitelikli davranmaya çalışacaktır. Pis, sağlıksız ve dağınık ortamda bulunmak bile insanların stresini artırdığı bilinmektedir. Hal böyle olunca hiçbir kişi temizlik açısından yetersiz bir ortamda çalışmak istemeyecektir. Ofis ya da işyerinin temizlenmemesi, havalandırılmaması ve dağınık olması başta sağlık olmak üzere beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Özetle önce sağlık için sonra hem çalışanların kendini iyi hissetmesi hem de müşteri memnuniyeti adına işyeri ve ofis temizliğine çok önem verilmelidir.